Mūsų darželis – kultūrų įvairumo ugdymo erdvė
Mūsų darželis yra ypatinga vieta, kurioje puoselėjama tarpkultūrinio ugdymo idėja. Ši prioritetinė kryptis skatina pažinti įvairias kultūras, ugdo savigarbą bei pagarbą kitoms tautoms. Čia siekiame kurti atvirą aplinką, kuri leidžia vaikams ir jų šeimoms susipažinti su skirtingų tautų tradicijomis, rasti bendrų sąlyčio taškų ir keisti pasenusias nuostatas.
Darželyje dėmesys skiriamas visų kultūrų ir tradicijų puoselėjimui. Ugdymas vykdomas tiek lietuvių, tiek rusų kalbomis, tačiau mūsų ugdytiniai – tai mažumų tautų vaikai, kurie įneša savo unikalumą ir spalvingą įvairovę į bendrą darželio bendruomenės paveikslą. Ši daugiakultūrė aplinka skatina supratimą ir pagarbą vienas kitam, kas tampa pagrindu harmoningam bendradarbiavimui.
Pilietinė iniciatyva – „Atmintis gyva, nes liudija“
Belaukdami sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos, darželio bendruomenė kasmet prisideda prie pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. Šią dieną prisimename ir pagerbiame Lietuvos laisvės kovotojus, kurie paaukojo savo gyvybes už mūsų šalies nepriklausomybę. Šių svarbių istorinių įvykių paminėjimas padeda vaikams suvokti laisvės ir vienybės svarbą.
Respublikinis projektas-paroda „Žvakė – šviesos ir vilties simbolis“
Šiemet, nuo sausio 2 dienos iki sausio 24 dienos, darželio kolektyvas inicijavo Respublikinio ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų vaikų, tėvų/globėjų ir mokytojų kūrybinių darbų projektą – parodą „Žvakė – šviesos ir vilties simbolis“, skirtą Laisvės gynėjų dienai paminėti. Šią prasmingą idėją sugalvojo ir įgyvendino mūsų darželio direktorė Natalja Mustafajėva, direktorės pavaduotoja ugdymui Tatjana Antanaitienė, ikimokyklinio ugdymo vyr. mokytoja Rita Stunžinienė bei mokytoja Oksana Markina.
Projekto metu darželio ugdytiniai, jų šeimos ir pedagogai iš visos Lietuvos kūrė simbolines žvakes, kurios tapo šviesos, vilties ir atminties simboliais. Kūrybiniame procese buvo naudojamos įvairios medžiagos: popierius, vaškas, antrinės žaliavos, vilna, molis ir kitos priemonės. Kiekvienas kūrinys atspindėjo pagarbą ir meilę laisvei, kurią branginame.
Projekto-parodos dalyviai jungėsi virtualiai – jie kėlė savo kūrybinius darbus į uždarą „Facebook“ grupę „Žvakė – šviesos ir vilties simbolis“. Iš viso projekte dalyvavo net 393 dalyvių iš 151 ugdymo įstaigos įvairiuose Lietuvos miestuose ir rajonuose, tarp jų Akmenės, Alytaus, Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Utenos, Raseinių, Telšių, Tauragės, Anykščių, Kretingos, Plungės, Lazdijų, Šilutės, Radviliškio, Kėdainių bei kitų savivaldybių.
Sukurtos žvakės ne tik papuošė grupės skaitmeninę erdvę, bet ir tapo simboliniu tiltu, jungiančiu skirtingas bendruomenes, tautas ir tradicijas.
Rezultatai ir įspūdžiai
Respublikinis ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymo įstaigų vaikų, tėvų/globėjų ir mokytojų kūrybinių darbų projektas – paroda „Žvakė – šviesos ir vilties simbolis“ sulaukė didelio susidomėjimo ir parodė, kokią svarbią vietą mūsų visuomenėje užima bendros vertybės – laisvė ir vienybė. Šis projektas tapo puikiu pavyzdžiu, kaip tarpkultūrinis ugdymas gali skatinti bendradarbiavimą, įkvėpti ir suvienyti.
Norime pasidalinti akimirkomis iš šio įsimintino projekto – parodos, keliais nuotraukomis.
Kviečiame kartu pajusti šios gražios iniciatyvos dvasią, įkvėpimą ir pasidžiaugti bendruomenės pasiekimais!
Dėkojame visiems dalyviams už kūrybingumą, atsidavimą ir indėlį į mūsų bendruomenės puoselėjimą. Šviesa ir viltis, simbolizuojamos žvakės liepsna, ir toliau skleis savo šilumą bei prasmę mūsų širdyse.
Straipsnį parengė: Vilniaus lopšelio-darželio „Karuselė“ ikimokyklinio ugdymo mokytojos Rita Stunžinienė ir Oksana Markina 2025 m. sausio 27 d.